Yhteystiedot

Selkokeskus

Linnoitustie 2 B
02600 ESPOO
09 3480 9240
Sähköposti: selkokeskus[at]kvl.fi

Lehtitilaukset ja osoitteenmuutokset

Puhelin: 09 3480 9240
Sähköposti: lehtitilaukset[at]kvl.fi

Selkokeskuksen tietosuojaselosteet löytyvät Kehitysvammaliiton sivuilta.

Puhelinnumerot ja sähköpostiosoitteet
Leealaura Leskelä

Selkokeskuksen kehittämispäällikkö
Leealaura Leskelä (opintovapaalla)

Ella Airaksinen

Suunnittelija
Ella Airaksinen
– selkokirjallisuuden valtiontuki, selkokirjatyöryhmä
– tapahtumat, viestintä

Puhelin: 050 309 8466
Sähköposti: ella.airaksinen@kvl.fi
Markku Juusola

Suunnittelija
Markku Juusola
– Selvis-hanke

Puhelin: 09 3480 9244
Sähköposti: markku.juusola@kvl.fi
Kaisa Kaatra

Toimittaja
Kaisa Kaatra
– Selkosanomien taitto ja kuvat
– selkoesitteiden suunnittelu ja taitto
– selkovideoiden tunnusarvioinnit

Puhelin: 09 3480 9243
Sähköposti: kaisa.kaatra@kvl.fi
Henna Kara

Suunnittelija
Henna Kara

Puhelin: 050 3737 556
Sähköposti: henna.kara@kvl.fi
Petri Kiuttu

Selkosanomien päätoimittaja
Petri Kiuttu

Puhelin: 09 3480 9246
Sähköposti: petri.kiuttu@kvl.fi
Raisa Rintamäki

Suunnittelija
Raisa Rintamäki
– selkokielen neuvottelukunta

Puhelin: 050 325 9284
Sähköposti: raisa.rintamaki@kvl.fi
Ari Sainio

Suunnittelija
Ari Sainio
– selkotunnusarvioinnit

Puhelin: 045 7734 5471
Sähköposti: ari.sainio@kvl.fi
Marjo Timonen

Osastosihteeri
Marjo Timonen
– koulutus- ja tekstipalvelut

Puhelin: 09 3480 9223
Sähköposti: marjo.timonen@kvl.fi

 

Eliisa Uotila

Suunnittelija
Eliisa Uotila (vanhempainvapaalla)

Ruotsinkielinen palvelu
LL-Center/FDUV
Nordenskiöldsgatan 18 A
00250 Helsingfors
Internet: www.ll-center.fi
Sähköposti: ll-center@fduv.fi
Teamledare/Tiimipäällikkö
Johanna von Rutenberg
– läsombudsverksamhet/lukutukitoiminta
Puhelin: 0400 716 078
Sähköposti: johanna.rutenberg@fduv.fi
Redaktör/Toimittaja
Maria Österlund
– LL-Bladet
Puhelin: 040 163 39 49
Sähköposti: maria.osterlund@fduv.fi
Planerare, redaktör/Suunnittelija, toimittaja
Solveig Arle
– textbearbetningar och rådgivning/
ruotsinkieliset selkotekstipalvelut
– lättläst litteratur/ruotsinkielinen selkokirjallisuus
Puhelin: 0400 981 868
Sähköposti: solveig.arle@fduv.fi

 

Julkaistu: