Selkokeskuksen uutiskirje, lokakuu 2025

Haluatko selkokirjailijaksi? – Hae mukaan maksuttomaan koulutukseen!

Järjestämme Haluatko selkokirjailijaksi -kampanjan, jonka tarkoitus on innostaa uusia kirjoittajia tekemään selkokirjoja. Tarjoamme maksuttoman Selkokirjaa kirjoittamaan -koulutuksen, joka sopii selkokirjan kirjoittamisesta haaveileville. Koulutus on torstaina 20. marraskuuta kello 11.15–16.15 Espoossa. Kampanjaan kuuluu myös Kolme vinkkiä selkokirjailijalle -videosarja.

Lue lisää ja hae mukaan koulutukseen viimeistään 12.10.2025 (Selkokeskus).


Selkokeskus Helsingin kirjamessuilla

Osallistumme Helsingin kirjamessuille 23.–26.10.2025. Tervetuloa tutustumaan selkokieleen ja selkokirjoihin osastollemme 6p38 sekä kuuntelemaan järjestämiämme ohjelmia. Messuja vietetään juhlavissa merkeissä, sillä sekä Selkokeskus että Helsingin kirjamessut täyttävät tänä vuonna 25 vuotta. Olemme koostaneet juhlavuoden kunniaksi hienon ohjelmakokonaisuuden.

Lue lisää (Selkokeskus).


Perustasolta helppoon selkokieleen

Järjestämme Perustasolta helppoon selkokieleen -kehittämiskoulutuksen ensimmäistä kertaa 6.11.2025. Siinä harjoitellaan yksinkertaistamaan perustasoista selkotekstiä vielä helpompaan muotoon niille lukijoille, joilla on kaikkein laaja-alaisin kielellisen tuen tarve.

Lue lisää Tulevat koulutukset -sivultamme. Sieltä löydät myös vanhat tutut selkokielen koulutukset, jotka järjestää nykyään Saavuta Asiantuntijapalvelut.


Paljon selkokieleen liittyvää ohjelmaa Kehitysvammaliiton opintopäivillä

Kehitysvammaliitto järjestää perinteiset opintopäivänsä 11.–12.11. Vantaan Heurekassa. Osana opintopäiviä jaetaan Vuoden selväsanainen -palkinto ja juhlistetaan 25-vuotiasta Selkokeskusta. Lisäksi perehdytään selkokielen merkitykseen ja kehitykseen sekä tarjotaan uusinta tietoa selkokuvista.

Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan (Kehitysvammaliitto).


Tilaa uusi selkokirjaesite ilmaiseksi

Selkokeskuksen laatima selkokirjaesite 2025–2026 ilmestyy loppuvuodesta, ja siinä on koottuna eri kustantajien uudet selkokirjat. Voit tilata esitteen ilmaiseksi itsellesi tai edelleen jaettavaksi jo ennakkoon. Esitteen postitus alkaa marraskuussa.

Tilaa esite (Webropol).


Tapahtumia ja tekstejä

  • Selkokielellä kohti digitaalista inklusiivisuutta -hanke (Helsingin yliopisto).
  • Tekoälyavusteinen selkokirjahanke (STT info).
  • Tekoälyiltapäivä – näkökulmia kirjallisuudesta ja kielimalleista,10.2025 klo 12.30–16 (Taike).
  • Leealaura Leskelä ja Päivi Kuusi keskustelevat selkokielestä ja kääntäjistä selkomukauttajina Käännetään rautalangasta -podcastissa (Spotify).
  • Hanna Männikkölahti ja Riikka Tuohimetsä keskustelevat selkokielestä ja selkokirjoista FinRAn podcastissa (Spotify).
  • Ensimmäinen selkosuomenruotsia koskeva tieteellinen teos Lätt svenska i Finland on ilmestynyt (SLS).
  • Tuija Takalan blogissa on Selkosyksy-juttusarja (Tuijata).
  • Selkokielen Klaara-tutkimusverkoston blogissa on Elisa Haverisen kirjoitus uudesta selkokielen tarvearviosta (Helsinki).
  • Klaara-blogissa on Leealaura Leskelän, Tiina Onikki-Rantajääskön ja Johanna von Rutenbergin kirjoitus viimeisimmästä Klaara-konferenssista (Helsinki).
  • Ulla Vanhatalo ja Tiina Valkendorff tarkastelevat artikkelissaan, miten suomalainen julkinen sairaala päätyi käyttämään selkokieltä (Tidsskrift).
  • Juulia Luokkakallio on tutkinut maisterintutkielmassaan ohjailevien lausumien ymmärrettävyyttä selkokielisissä terveydenhoito-ohjeissa (Helka).
  • Selkokielen tutkija Ulla Vanhatalon haastattelu (Länsiväylä).

Uusi yhdistys selkokirjailijoille

Selkokirjailijat ry yhdistää selkokirjailijoita toisiinsa sekä välittää tietoja ja kokemuksia selkokirjailijuudesta. Yhdistyksen tarkoituksena on edistää selkokirjailijoiden toimintamahdollisuuksia ja selkokieltä tarvitsevien lukijoiden yhdenvertaisuutta. Jäseneksi voivat hakea selkokirjailijat ja -mukauttajat, jotka täyttävät jäsenehdot. Myös kannatusjäseneksi voi liittyä.

Lue lisää ja hae jäseneksi (Selkokirjailijat, Google Sites).


Selkosanomat ehdolla Vuoden laatulehti -kilpailussa

Vuoden laatulehti 2025 -kilpailun yleisöäänestys alkanut. Myös Selkosanomat on ehdolla kilpailussa.