Ota yhteyttä

Selkotunnus

Selkokirjojen tunnustarkistukset ovat kesätauolla, niitä tehdään taas 22.8.2022 alkaen.

Ota meihin yhteyttä, jos haluat kysyä jotakin selkokielestä. Voit lähettää kysymyksesi suoraan jollekin työntekijällemme tai yhteiseen osoitteeseemme, joka on selkokeskus@kvl.fi. Voit myös soittaa meille numeroon 09 3480 9240.

Jos haluat tilata koulutuksen tai tekstipalvelun, katso ohjeet ja ota yhteyttä Marjo Timoseen. Jos haet selkotunnusta, katso ohjeet ja ota meihin yhteyttä. 

Toimistomme sijaitsee Espoon Leppävaarassa. Osoitteemme on Linnoitustie 2 B, 02600 Espoo.

Seuraa meitä sosiaalisessa mediassa tai tilaa uutiskirjeemme. Esittelemme niissä ajankohtaisia asioita ja uusia selkokielisiä julkaisuita.

Tietosuojaselosteemme on Kehitysvammaliiton verkkosivuilla.

Yhteystietomme

Leealaura Leskelä

Selkokeskuksen kehittämispäällikkö
Leealaura Leskelä (opintovapaalla)

Henna Kara

Selkokeskuksen va. kehittämispäällikkö
Henna Kara
– vaikuttamis- ja kehittämistyö
– selkokielen neuvottelukunnan sihteeri

Puhelin: 050 3737 556
Sähköposti: henna.kara@kvl.fi
Heidi Ahlström.

Graafinen suunnittelija
Heidi Ahlström
– Selkosanomien taitto ja kuvitus
– painetut ja digitaaliset materiaalit

Puhelin: 050 577 3276
Sähköposti: heidi.ahlstrom@kvl.fi

Ella Airaksinen

Asiantuntija
Ella Airaksinen
– selkokirjallisuus, selkokirjallisuuden valtionavustus, selkokirjatyöryhmä
– tapahtumat, viestintä

Puhelin: 050 309 8466
Sähköposti: ella.airaksinen@kvl.fi
Markku Juusola

Suunnittelija
Markku Juusola
– Selvis-hanke

Puhelin: 09 3480 9244
Sähköposti: markku.juusola@kvl.fi
Kaisa Kaatra

Asiantuntija, toimittaja
Kaisa Kaatra
– selkojulkaisujen taitto ja kuvitus
– selkoesitteiden suunnittelu
– selkovideoiden tunnusarvioinnit

Puhelin: 09 3480 9243
Sähköposti: kaisa.kaatra@kvl.fi
Petri Kiuttu.

Selkosanomien päätoimittaja
Petri Kiuttu

Puhelin: 09 3480 9246
Sähköposti: petri.kiuttu@kvl.fi
Ari Sainio

Suunnittelija
Ari Sainio
– selkotunnusarvioinnit

Puhelin: 045 7734 5471
Sähköposti: ari.sainio@kvl.fi
Jenni Stolt

Suunnittelija
Jenni Stolt
– Lukuiloa kaikille lukijoille -hanke
– viestintä

Puhelin: 050 531 1979
Sähköposti: jenni.stolt@kvl.fi

Marjo Timonen

Koulutussuunnittelija
Marjo Timonen
– koulutus- ja tekstipalvelut

Puhelin: 09 3480 9223
Sähköposti: marjo.timonen@kvl.fi

 

Eliisa Uotila

Suunnittelija
Eliisa Uotila (opintovapaalla)

Ruotsinkielinen LL-Center

LL-Center on selkoruotsin asiantuntija. LL-Center muokkaa tekstejä selkoruotsiksi, kouluttaa ja tiedottaa ajankohtaisista asioista. Ota yhteyttä LL-Centeriin, jos haluat kysyä jotakin

  • selkoruotsista
  • selkoruotsin koulutuksista
  • selkoruotsin tekstipalveluista
  • ruotsinkielisistä selkokirjoista.

LL-Center / FDUV

Nordenskiöldsgatan 18 A

00250 Helsingfors

www.ll-center.fi

ll-center@fduv.fi

Julkaistu: