Selkokirjoihin liittyviä termejä

Tällä sivulla määritellään selkokirjoihin liittyviä termejä. Voit siirtyä tiettyyn määritelmään linkeistä:

Selkokieli, selkosuomi

Selkokieli on suomen kielen muoto, joka on mukautettu sisällöltään, sanastoltaan ja rakenteeltaan yleiskieltä luettavammaksi ja ymmärrettävämmäksi. Se on suunnattu ihmisille, joilla on vaikeuksia lukea tai ymmärtää yleiskieltä.

Selkokieli on vielä selkeääkin yleiskieltä helpompaa kieltä, jota tuotetaan tiettyjen periaatteiden avulla. Julkaisun ulkoasu noudattaa selkotaiton ohjeita. Selkokielen piirteet on koottu selkokielen mittariin. Selkokielisen julkaisun tunnistaa selkotunnuksesta.

(Easy Language, Easy Finnish, Easy-to-Read; lätt språk, lätt finska, lätt svenska, lättläst)

Selkokirja

Selkokirja on selkokielinen kauno- tai tietokirja, jonka tunnistaa selkotunnuksesta. Selkokirja voi olla joko kirjoitettu suoraan selkokielellä, selkomukautus yleiskielisestä kirjasta tai selkokäännös.

Suoraan selkokielellä kirjoitettu kirja

Alkuperäisteos, joka on kirjoitettu selkokielellä ja johon kirjoittajalla on tekijänoikeus.

Selkomukautus, mukautus

Yleiskielisestä kirjasta muokattu eli selkomukautettu selkokielinen kirja. Jälkiperäisteos, johon sekä mukautuksen että mukautetun teoksen tekijänoikeuksien haltijoilla on tekijänoikeus. Selkomukautuksen tekemiseen tarvitsee luvan alkuperäisteoksen tekijänoikeuksien haltijoilta. Mukautus ja käännös on mahdollista tehdä yhtä aikaa.

Selkomukautuksessa yhdistyvät alkuperäisteoksen keskeinen sisältö, tyyli ja henki sekä selkomukauttajan yksilöllinen kädenjälki ja näkemys. Mukautuksessa selkeytetään alkuperäisteoksen kieltä ja ulkoasua. Tarvittaessa muun muassa yksinkertaistetaan juonenkulkua, karsitaan henkilöiden määrää ja lisätään lukemista tukevia ratkaisuja.

Selkokäännös

Selkokirja, jossa selkokielinen teksti on käännetty toiselle selkokielelle, esimerkiksi selkoruotsista selkosuomeen.

Selkokirjailija

Kirjailija, joka kirjoittaa teoksia suoraan selkokielellä.

Selkomukauttaja, mukauttaja

Selkomukauttaja muokkaa eli selkomukauttaa yleiskielisen teoksen selkokielelle. Mukauttajalla on erityisosaamista selkokieltä tarvitsevista lukijoista, selkoperiaatteista ja kauno- tai tietokirjallisen tekstin laatimisesta.

Selkokääntäjä

Kääntäjä, joka kääntää selkokielisen kirjan jollekin muulle selkokielelle, esimerkiksi selkoruotsista selkosuomeen. Selkokääntäjällä on erityisosaamista sekä kauno- tai tietokirjallisen tekstin kääntämisestä että lähtö- ja kohdekielen selkoperiaatteista, sillä eri kielissä selkokieli on erilaista.

Julkaistu: